Sprievodca klimaktériom
Užitočné tipy pre harmonické prežitie klimaktéria
1. Cvičenie a pohyb
Denne venujte určitý čas fyzickej aktivite. Najvhodnejšia je chôdza, jazda na bicykli či plávanie, ktoré precvičí svalstvo, ale nezaťažuje kĺby. Pravidelné fyzické cvičenie má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a udržuje telo v kondícii. Zároveň zlepšuje náladu (zvyšuje vylučovanie endorfínov – hormónov šťastia ), prispieva k udržaniu pevnosti kostí. Zvoľte však aktivitu primeranú svojmu zdravotnému stavu a určite takú, ktorá vás baví. Do ničoho sa nenúťte!
Veľmi odporúčame cviky na posilnenie panvového dna, ktoré fungujú ako prevencia proti úniku moču (inkontinencii). Udržujú totiž správnu polohu močového mechúra (zvlášť jeho hrdla). Posilňovania svalov panvového dna má dvojaký efekt: môže ženy zbaviť nekontrolovaného úniku moču a zároveň môže prispieť ku skvalitneniu sexuálnych pôžitkov.
2. Sledujte, čo máte na tanieri!
Nesnažte sa držať žiadne drastické diéty. Dejte prednosť pestrej a vyváženej strave. Faktom je, že žena po štyridsiatke potrebuje menej kalórií na deň než žena v dvadsiatke. Ukladanie tukov je vyššie a prírastok na váhe prirodzený.
Pozor na tieto potraviny:
Alkohol, kofeín, cukor, korenisté jedlá, horúce polievky a nápoje – môžu vyvolávať návaly tepla, zhoršiť schopnosť udržať moč, prehĺbiť výkyvy nálad.
Obmedzte konzumáciu soli – zvyšuje vylučovanie vápnika močom, zvyšuje krvný tlak.
Vyhnite sa perlivým nápojom, pretože zabraňujú vstrebávaniu vápnika.
Zaraďte do svojho jedálnička: Potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny – majú význam pre tvorbu hormónov, zdravú kožu a nervy: morské ryby a rastlinné oleje lisované za studena.
Potraviny s vysokým obsahom selénu: morské ryby, celozrnné obilniny, sója, fazuľa, vajcia.
Potraviny s obsahom vitamínu C a bioflavonoidov: citrusové plody.
Denne vypite 2 litre kvalitnej vody (najlepšie bez bubliniek).
3. Oblečenie
Vyhýbajte sa oblečeniu a spodnej bielizne z umelých vlákien. Zvoľte radšej priedušné oblečenie so zložením obsahujúcim čistú bavlnu alebo prevažnú časť bavlny.
Obliekajte sa vrstvovito. Vhodné je oblečenie s krátkymi rukávmi, aby ste zabránila nadmernému poteniu.
4. Bez cigariet
V období klimaktéria je vhodné prestať s fajčením, prípadne ho aspoň do určitej miery obmedziť. Fajčenie má vplyv na včasnejší nástup menopauzy a zhoršuje jej príznaky.
5. Prevencia zdravotných ťažkostí
Klimaktérium je dobrou príležitosťou sústrediť sa na prevenciu zdravotných ťažkostí. Nezabúdajte na prehliadku u svojho gynekológa – nevyhnutné je pravidelné vyšetrenie krčka maternice. Vhodné je tiež nechať si zmerať hustotu kostí (kostná denzitometria), aby ste vedela, ako moc ste ohrozená osteoporózou, a absolvovať mamografické vyšetrenie pŕs. Odporúčanie na obe špecializované pracoviská získate od svojho gynekológa.
Dbajte tiež na pravidelné zdravotné prehliadky u praktického lekára pre včasné odhalenie ochorení, ktoré môžu s klimaktériom súvisieť (vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenie obličiek, srdca, ťažkosti so štítnou žľazou a pod.).
6. Kvalitný spánok
Dodržiavajte zásady spánkovej hygieny – spite v dobre vetranej miestnosti, vstávajte a choďte spať v rovnakú dobu, vyhýbajte sa spánku počas dňa a nechoďte do postele, pokiaľ nie ste ospalá. „Vyčistite si hlavu“ pomocou obľúbenej fyzickej aktivity či relaxačných techník (viď nižšie).
7. Sex
Spokojný sexuálny život vypovedá nielen o celkovej psychické pohode ženy, ale tiež celkovú pohodu spätne ovplyvňuje. Žena po prechode nie je menej vzrušivá než pred ním. Niekedy to platí dokonca naopak!
Chybou na kráse môže byť u niektorých žien vysychanie vaginálnej sliznice, v dôsledku čoho dochádza k bolestiam pri sexuálnej stimulácii či dokonca drobným poraneniam pri styku. Prirodzené prostredie pošvovej sliznice je narušené a to napomáha premnoženiu rôznych kvasiniek a následnému vzniku infekcií. Tieto infekcie sa bohužiaľ nemusia obmedziť iba na pošvovú oblasť, ale môžu sa rozšíriť tiež do močových ciest a močového mechúra. Tento problém odporúčame riešiť pomocou vaginálnych gélov.
8. Relaxačné techniky
Relaxačné techniky vám pomôžu uvoľniť sa a udržať si pocit psychickej pohody. Pomáhajú tlmiť nepríjemné výkyvy nálad, mrzutosť a pocity nevysvetliteľného smútku, ktoré sa v období klimaktéria objavujú.
Naučte sa dýchať – sadnite si a položte ruky na brucho. Pri nádychu by ste mala cítiť zväčšenie brucha, pretože ste nasala vzduch do pľúc. Pri výdychu by sa malo brucho vyrovnať. Uvoľnite ramená. Správnemu dýchaniu sa naučíte na kurzoch jógy.
Upokojte sa pri masáži – stimuluje vylučovanie endorfínov, prináša pocit duševnej pohody.
Vyskúšajte rôzne meditačné techniky, existuje rad špeciálnych kurzov.
Hovorte o svojich pocitoch, uľaví sa vám. Ak pociťujete úzkosť, zverte sa partnerovi či priateľom. Nehanbite sa vyhľadať pomoc psychológa.
9. Krásna a vitálna…
Rozmaznávajte sa a dbajte viac než inokedy o svoj vzhľad. Venujte špeciálnu pozornosť svojim vlasom, nechtom, pokožke… skrátka urobte maximum pre to, aby ste sa cítila krásna. Vneste nový vietor do svojho šatníka, rozmaznávajte sa u kaderníka, doprajte si návštevu kozmetického salóna. Niekedy poteší aj malá zmena…
10. Nové zážitky
Nájdite si nové záľuby, vyskúšajte to, po čom ste vždy túžila a na čo zatiaľ nebol čas alebo ste k tomu doteraz nenašla odvahu. Teraz máte jedinečnú príležitosť. Pokiaľ je to možné, vydajte sa na cesty – nemusí to byť vždy do ďalekej exotiky. Nové zážitky vás nenechajú upadnúť do depresie. V žiadnom prípade neberte klimaktérium ako koniec mladosti a pohlavného života, ale ako prirodzenú fázu života, ktorú si chcete užiť čo najlepšie!